انواع لامپ خودرو، کدام لامپ مناسب ماشین شماست؟

car lamps

استفاده مداوم از خودرو باعث استهلاک و تغییرات قسمت‌های مختلف آن می‌شود. رسیدگی نکردن به این تغییرات، موجب خطرات جبران‌ناپذیری می‌شود. کم‌شدن نور لامپ خودرو هم از موارد مهم در بازدیدهای دوره‌ای است که باید دقت شود. روشنایی لامپ‌های خودرو، باید توسط دستگاه مخصوص تنظیم شود. این دستگاه علاوه بر روشنایی، زاویه پخش نور را مشخص می‌کند. با ما همراه باشید تا انواع لامپ خودرو را بهتر بشناسیم.

لامپ‌های غیراستاندارد، علاوه برنداشتن زاویه پخش مناسب، به‌خاطر اشعه uv موجب کدر شدن کاسه چراغ خودرو می‌شود. در انتخاب لامپ خودرو دقت لازم را داشته باشیم. طول عمر به‌تنهایی مزیت یک لامپ خودرو ایدئال نیست. چون در طول زمان ممکن است، مقدار تابش نور لامپ کم شده باشد.

بازدید دوره ای از لامپ های ماشین در انواع لامپ خودرو

بازدید دوره ای از لامپ های ماشین

انواع لامپ خودرو

چراغ‌ها و لامپ های خودرو از گذشته تا به امروز یکی از جذاب‌ترین قسمت‌های طراحی خودرو بوده‌اند. در واقع، لامپ خودرو علاوه بر عملکرد عملیاتی، کاربردهای زیبایی در طراحی خودرو نیز دارد. امروزه، با توسعه انواع مختلف لامپ مورداستفاده در چراغ‌های جلو اتومبیل؛ گزینه‌های متنوعی برای ایجاد تغییرات در جهت بهبود لامپ خودرو به‌عنوان گزینه جدید در اختیار خواهید داشت.

لامپ خودرو هالوژن

لامپ هالوژن ماشین

لامپ هالوژن ماشین

لامپ های هالوژن اولین نسل لامپ های خودرو هستند که امروزه هنوز در خودروها مورداستفاده قرار می‌گیرند. اکثر خودروهای تولید داخل از این نوع لامپ برای چراغ های جلو و عقب استفاده می‌کنند.

از مزایای لامپ های هالوژنی می‌توان به روشنایی بسیار خوب، هزینه تعویض کم و طول عمر نسبتاً طولانی اشاره کرد. درحالی‌که معایب اصلی این لامپ ها تولید گرمای زیاد و اتلاف انرژی الکتریکی زیاد است.

لامپ خودرو زنون

لامپ زنون ماشین

لامپ زنون ماشین

لامپ های زنون لامپ های نسبتاً کوچکی هستند که در آنها یک قوس الکتریکی بین دو الکترود بافاصله ۲ میلی‌متر از یکدیگر ایجاد می‌شود. این نوع لامپ زنون که اصطلاح HID اغلب به‌تنهایی برای آن استفاده می‌شود، اکنون به طور گسترده در چراغ های جلو خودرو استفاده می‌شود و تا ۵۰٪ بیشتر از لامپ های معمولی نور تولید می‌کند.

لامپ خودرو  LED

لامپ LED ماشین در انواع لامپ خودرو

لامپ LED ماشین

لامپ خودرو LED جدیدترین فناوری در چراغ های جلو خودرو هستند.LED  اصطلاحی است که در فارسی به‌عنوان دیود ساطع‌کننده نور شناخته می‌شود. این دیود یک دیود نیمه‌هادی است که با دریافت برق می‌تواند نور تولید کند. باتوجه‌به این نوع عملکرد، ساختار طراحی نور در این لامپ ها به‌طورکلی با لامپ های هالوژن و زنون متفاوت است.

لامپ خودرو LED نسبت به دو لامپ دیگر انرژی بسیار کمتری مصرف می کنند و فضای کمتری را اشغال می کنند. اما مشکل اصلی آنها قیمت بسیار بالای آنهاست.

چراغ هدلایت ماشین

لامپ هدلایت ماشین در انواع لامپ خودرو

لامپ هدلایت ماشین

اگر بخواهیم چراغ های هدلایت را بسیار ساده تعریف کنیم، باید بگوییم که آنها چراغ های نسل جدید خودروهای ما هستند. این لامپ خودرو امروزه توجه بسیاری را به خود جلب کرده‌اند. قدرت و کیفیت این لامپ ها بسیار محبوب شده است. چراغ های هدلایت به دلیل داشتن فناوری جدید مزایای زیادی نسبت به سایر لامپ ها دارد.

چراغ های هدلایت با فناوری LED و البته SMD، از کیفیت بالایی برخوردار است و از رقبا خود پیشی گرفته است. لامپهای زنون شدت نور و کیفیت نوردهی کمتری نسبت به لامپهای چراغ های هدلایت دارند. چراغ های هدلایت را می‌توان به‌صورت شخصی یا اضافی به خودرو اضافه کرد. داشتن لامپ مناسب چراغ جلو برای خودرو ضروری است.

مزایای لامپ هدلایت ماشین

به‌طورکلی لامپ های هدلایت مزایای زیادی نسبت به لامپ های زنون دارند. چراغ های هدلایت به‌سرعت روشن می‌شود، اما زنون باید روشن شود تا روشن شود. زنون ها دارای نور بسیار شدید و خطرناک هستند که از ویژگی‌های لامپ های هدلایت نیست.

طبیعی است که زنون باعث ایجاد مشکلات الکتریکی در خودرو شود، اما این مشکلات در چراغ های هدلایت وجود ندارد.

زنونها در صورت خرابی و تصادف می‌توانند از دو جهت خطرناک باشند. اول این که انتشار گاز مورداستفاده در زنون باعث خفگی می‌شود و دوم این که میزان ولتاژ زنون بسیار زیاد و کشنده است. بدون تردید لامپ های هدلایت مزیت‌های زیادی نسبت به زنون دارند.

لازم به ذکر است زنون هایی که روی خودروهای خارجی ساخته می‌شوند دارای استاندارد لازم هستند. همچنین استفاده از زنون های مختلف در بزرگراه ممنوع است.

لازم به ذکر است که اگر فردی نیم ثانیه به نور لامپ زنون نگاه کند، بین ۴-۸ ثانیه از اختلال بینایی رنج می‌برد. این خطرات را برای جاده ایجاد می‌کند.

چراغ دی لایت ماشین

لامپ دی لایت ماشین در انواع لامپ خودرو

لامپ دی لایت ماشین

لامپ دی لایت خودرو یکی از جدیدترین نسل لامپ خودرو هستند. مطمئناً در طول روز با اتومبیل‌هایی مواجه می‌شوید که چراغ های آن روشن است. شرکت‌های مختلف علاقه زیادی به استفاده از نور روز دارند و این امر در کشورهای اروپایی به یک نیاز تبدیل شده است. قوانین خاصی برای استفاده از سراتو، اپتیما و سایر چراغ های روشنایی روز وجود دارد. اما برای تشویق بیشتر مردم و البته تولیدکنندگان، هزینه بیمه خودرو در برخی از کشورهای خارجی برای خودروهای روشنایی روز نسبت به خودروهای دیگر کمی کمتر است.

مزایای لامپ دی لایت خودرو

آیا نور و لامپ خودرو در طول روز مفید است؟ چرا خودروها باید در طول روز از لامپ استفاده کنند؟ پاسخ این سؤال بسیار روشن است. نور روز معمولاً برای هشدار دادن به مردم در خیابان، عابران پیاده و سایر رانندگان ساخته شده و هشدارهای بیشتری به آنها می‌دهد. جدا از زیبایی چشمگیر چراغ های روشنایی روز، توجه زیادی به خودروها می‌شود و این مشکل ایمنی بیشتری را برای افراد به همراه خواهد داشت.

برای خرید انواع لامپ ماشین محصولات پارس تاب را مشاهده کنید.

پارس تاب را در اینستاگرام دنبال کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.