بهترین لامپ خودرو در مه گرفتگی

لامپ خودرو پارس تاب بهترین لامپ خودرو برای مه

یکی از زیباترین مناظر طبیعی، هوای مه‌آلود است و از لذت بخش ترین کارها، رانندگی در هوای مه‌آلود است. جنگل، جاده، دریا و کوه در مه فرورفته، حال و هوای خاص خود را دارد و می‌طلبد که به دل جاده زد و از این زیبایی لذت ببریم. در آب‌وهوای مه‌آلود، باید اصولی را درمورد لامپ خودرو در مه مدنظر داشته و رعایت کنیم تا در این هوا خاطرات خوشی رقم بزنیم.

برای اینکه بدانیم کدام لامپ خودرو مناسب هوای مه گرفته است، در ابتدا بهتر است با خصوصیات مه و چگونگی شکل‌گیری و زمان و مکان آن آشنا شویم:

رانندگی در مه

چگونگی تشکیل مه

در واقع مه، ابری است که در مجاورت سطح زمین شکل می‌گیرد و باتوجه‌به محیط و عوامل دیگر به روش‌های مختلف تشکیل می‌شود. اما آنچه حتماً برای تشکیل مه بدان نیاز است، منطقه مرطوب است.

روش‌های تشکیل مه

۱-مه تابشی

۲- مه وزشی یا انتقالی

۳-مه کوهستانی

مه تابشی

توده هوای مرطوب در بالای سطح سرد، موجب می‌شود دمای آن تا دمای اشباع پایین آمده و مه تشکیل شود. در این مه، وزش باد وجود ندارد، چون باد موجب جابه‌جایی توده هوا شده و از سرد شدن آن جلوگیری می‌کند. به‌خاطر سردی سطح زمین و ازدست‌دادن گرما، به این نوع مه، مه تابشی می‌گویند.

مه وزشی یا انتقالی

اگر توده هوای سرد در نزدیکی سطح مرطوب قرار بگیرد، رطوبت سطح را گرفته و اشباع می‌شود. این مه روی دریاچه‌ها و دریاها و مناطق نزدیک به آن تشکیل می‌شود. در این مه به وزش باد ملایم احتیاج است. به همین دلیل به آن مه وزشی می‌گویند. اگر وزش باد شدید باشد، هوای اشباع شده و غیراشباع با هم ترکیب می‌شود و مه تشکیل نمی‌شود.

مه کوهستانی

باد و جریانات بالاسو هوای مرطوب را به بالای کوه می‌برد، دمای آن کم شده و به حالت اشباع رفته و مه تشکیل می‌شود. در دامنه کوه به‌صورت ابرهایی دیده می‌شود که دامنه و قله کوه را پوشانده است.

به‌طورکلی برای تشکیل مه: رطوبت، سرما، و هسته‌های جاذب رطوبت در مجاورت زمین نیاز است. در هنگام روز و طلوع خورشید و تابش آفتاب، با گرم‌شدن هوا مه شبانگاهی از بین می‌رود. البته آلودگی هوا و وارونگی دما، ممکن است باعث پایداری مه در روز شود.

مه یخی

در دماهای زیر صفر و زیر نقطه انجماد، مه یخی و بلورهای ریز یخ تشکیل می‌شود. اگر نور به آن بتابد مثل نور لامپ خودرو، بلورهای ریز یخ را می‌توان دید.

تفاوت بخار زمین و مه

فشردگی مولکولی بخار زمین نسبت به مه کمتر است. در واقع مه، بخار با فشردگی مولکولی و غلظت بیشتر است. دید انسان با وجود بخار زمین بیشتر و حدود هزار متر است.

 

لامپ خودرو در مه گرفتگی

حوادث در مه‌گرفتگی

یکی از علل حوادث مهم در حمل‌ونقل زمینی و دریایی و هوایی، مه‌گرفتگی است. به همین دلیل با تجهیز وسایل حمل‌ونقل به تکنولوژی‌های جدید از بروز خطرات جلوگیری می‌کنند. به‌عنوان‌مثال در هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷،نمایشگر head up(HUD) وجود دارد که به خلبان کمک می‌کند، در شرایط بد جوی و مه هم بتواند فرود آیند.

 بر اساس آمار موجود ۸۰درصد از سوانح رانندگی در شب و در آب‌وهوای نامناسب مثل هوای مه‌آلود رخ می‌دهد. به همین دلیل خودروها و جاده‌ها به تجهیزات ایمنی ویژه مانند چراغ مه شکن و لامپ خودرو مخصوص مه مجهز شده‌اند. علاوه‌برآن رانندگی در این آب‌وهوا، شرایط خاصی دارد.

در زنجیره امنیت رانندگی خودرو، اولین گام در یک رانندگی ایمن، نور محیط است. اولین پارامتر در جلوگیری از یک حادثه، دیدن و دیده‌شدن است. به همین دلیل داشتن سیستم روشنایی استاندارد و لامپ خودرو، کمک شایانی به راننده می‌‌کند. در پروژکتورهای خودرو باید از لامپ‌های طلایی پارس تاب استفاده شود.

چراغ مه شکن

یکی از پارامترهای نور، دمای رنگ نور است که برحسب کلوین بیان می‌شود. جسم سیاه عنصری مثل پلاتین، نوری را منعکس نمی‌کند و نوری که به آن تابیده می‌شود را جذب می‌کند. اگر این جسم سیاه گرم شود، در دماهای مختلف، نورهای متفاوتی را ایجاد می‌کند که در دماهای پایین از رنگ قرمز و زرد شروع شده و در دماهای بالا به رنگ آبی می‌رسد. محدوده دمای رنگ بین ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ کلوین است. نور لامپ‌های هالوژن فابریک خودرو ۴۳۰۰ کلوین است.

نور خورشید، در یک روز آفتابی در زمان ظهر دمای رنگی حدود ۵۰۰۰ تا ۵۵۰۰ کلوین دارد. اگر نور لامپی به این محدوده نزدیک باشد شدت نور بالاتری دارد.

در چراغ‌های مه‌شکن از لامپ زنون یا هد لایت استفاده می‌شود. برای رانندگی در جاده، از لامپ‌هایی استفاده شود که طیف رنگی نزدیک دمای نور زرد داشته باشند. البته باید توجه داشت که استفاده از لامپ زنون شرایط خاصی دارد که باید به آن توجه کرد. اکثر لامپ‌های زنون موجود در بازار، علاوه بر خسارت به سیم‌کشی خودرو، نوری خارج از استاندارد دارند.

لامپ خودرو پارس تاب مناسب مه

لامپ خودرو طلایی پارس تاب ویژه مه گرفتگی

لامپ‌های طلایی پارس تاب، با تکنولوژی جدید و اتوماتیک، دارای پوشش گلد پلاریزه با محدوده رنگ ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ کلوین است. در شرایط آب‌وهوای مه‌آلود و غبارآلود بسیار پربازده و دارای عمق دیده گسترده است. ضمن آنکه دارای زاویه نور استاندارد، و مناسب برای اصل مهم رانندگی، یعنی «دیدن و دیده‌شدن» است.

لامپ‌های طلایی پارس تاب به‌آسانی در پروژکتور خودرو نصب می‌شود و احتیاج به هیچ‌گونه سیم‌کشی اضافه و نصب ترانس و آفتامات ندارند.

 

لینک های مرتبط:

سری طلایی

۱۰ مزیت برتر لامپ های ال ای دی خودرو

انواع لامپ خودرو، کدام لامپ مناسب ماشین شماست؟

اینستاگرام پارس تاب

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.